Banjalučka omladinska štampa

Omladinska štampa u Banjaluci tokom sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog vijeka imala je značajnu ulogu u oblikovanju javnog mnjenja među mladima i u predstavljanju njihovih stavova i ideja, ali je istovremeno bila i sredstvo za promociju društvenih i političkih ideala tog vremena.

Ako  izuzmemo „fabričke novine“ koje su izdavala pojedina preduzeća poput INCEL-a, u Banjaluci su se tada štampale samo jedne novine ‘’Glas’’. To je možda bio jedan od razloga što se počela pojavljivati omladinska štampa, što je zajednički naziv za časopise izdavane pod okriljem omladinskih i studentskih organizacija. List omladine Bosanske Krajine zvao se ‘’Lok’’.

Omladinska štampa je pomogla u obogaćivanju medijskog prostora u Banjaluci, nudeći alternativne perspektive i glasove koji nisu bili prisutni u glavnim medijima kao što su “Glas” i drugi veliki listovi sa prostora SFRJ.

Časopis koji su izdavali učenici osnovnih škola u Banjaluci “Osmoškolac” je bio namijenjen mladim čitaocima, a u njegovom pravljenju učestvovali su učenici devet krajiških osnovnih škola. Kroz ovaj časopis učenici osnovnih škola su mogli predstaviti svoje kreativne radove poput eseja, pjesama i priča. Poznat je bio i časopis ‘’Cvrkut Zmajeve škole’’ kog je izdavala OŠ ‘’Zmaj Jova Jovanović’’.

Učenici banjalučke Gimnazije su izdavali  svoje novine ‘’Orfej’’. On je bio značajan jer je omogućio učenicima da se uključe u novinarstvo i da istraže teme koje su ih zanimale. Svoj list ‘’Naša riječ’’ imala je i Tehnička škola Banja Luka.

‘’Prelom’’ koji je počeo izlaziti  u decembru 1988. godine je bio časopis sa ozbiljnijim pristupom, a bio je usmjeren na analizu i komentarisanje društvenih i političkih pojava unutar socijalističkog sistema. “Prelom” je imao važnu ulogu u otvaranju diskusija o društvenim pitanjima i kritikovanju određenih aspekata socijalizma.

Takođe, pojedina kulturna i umjetnička društva su imala svoje novine ili časopise poput lista ‘’Kolo’’. Ove publikacije su često imale fokus na kulturu, umetnost i književnost, pružajući mladim autorima i umetnicima priliku da predstave svoje radove. Ako se pogledaju impresumi ovih časopisa vidjeće se da su mnogi budući poznati banjalučki novinari i književnici započeli  svoje karijere u omladinskoj štampi.

Ove publikacije su bile važan dio medijskog pejzaža tog vremena, pružajući platformu za mlade da se uključe u društvene i kulturne dijaloge i da izraze svoje ideje i stavove na način koji je bio specifičan za taj period.

Nešto više o omladinskoj štampu u Banjaluci možete vidjeti na našoj galeriji.

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn