Sportska dvorana Borik

š™Žš™„š™¤š™§š™©š™Øš™ š™– š™™š™«š™¤š™§š™–š™£š™– š˜½š™¤š™§š™žš™ 

Njena izgradnja je počela 1972. godine, a svečano je otvorena 1974. godine. Ovaj objekt djelo je banjalučkog arhitekte Seada Zahirovića i bio je jedan od najvećih sportskih objekata tada u SFRJ. Dimenzije igraliÅ”ta su: 50 x 24 metra, a kapacitet gledaliÅ”ta je 2400 sjedećih mjesta na tribinama i 1200 mjesta za stajanje. Ulazni hol krasi Olimpijski slavoluk, posvećen Banjalučanima osvajačima zlatnih medalja na Olimpijskim igrama. Tomislav Knez je 1960. godine osvojio olimpijsko zlato u fudbalu. U rukometu su 1972. godine olimpijsko zlato u Minhenu osvojili Abas Arslanagić, Milorad Karalić, NebojÅ”a Popović i Dobrivoje Selec. Nakon Olimpijskih igara u Los Anđelesu u Banja Luku su stigle joÅ” tri zlatne olimpijske medalje koje su osvojili Zlatan Arnautović i Zdravko Rađenović u rukometu i Anton Josipović u boksu.

Ovo je bio prvi sportski objekat zatvorenog tipa u gradu na Vrbasu. Prije izgradnje Sportske dvorane Borik takmičenja u dvoranskim sportovima u Banjoj Luci održavana su na Stadiona sportskih igara tzv. Malom borčevom stadionu, koji se nalazio u neposrednoj blizini Hotela Bosna. Na ovom mjestu danas se nalazi zgrada u kojoj je smjeŔten IRB.

Izgradnjom dvorane započeo je i sportski razvoj Banja Luke. Samo 22 dana nakon njenog otvaranja prvu ekipnu titulu u dvoranu Borik donijeli su bokseri Slavije. Pobjedom nad Kablovima iz Svetozareva, pred 4000 gledalaca u dvorani Borik bokseri Slavije su postali prvaci Jugoslavije.

RukometaÅ”i banjalučkog Borca 11. aprila 1976. godine, pred domaćom publikom, podigli su trofej namijenjen Å”ampionu Evrope, nakon pobjede nad danskom Fredericijom 17 : 15.

Legendarni bokser Marijan BeneŔ 7. maja 1979. u dvorani Borik osvojio je titulu profesionalnog prvaka Evrope u boksu u EBU (Evropska bokserska unija) verziji nokautiravŔi svog protivnika, boksera iz Francuske, Žiberta Koena, u četvrtoj rundi.

Pored značaja za razvoj sporta dvorana Borik imala je i veliki kulturni značaj za Banja Luku i u njoj su održavani brojni koncerti poznatih jugoslovenskih i svjetskih muzičara. Pa oni stariji sjetiće se da je u ovoj dvorani gostovao jedan od najvećih blues gitarista John Mayall, Å”kotski hard rock/heavy metal grupa Nazareth, engleski rok bend Steve Harley & Cockney Rebel. Tu je 25. januara 1983. godine svirao i slavni engleski gitarista Alvin Lee, osnivač grupe Ten Years After.

U dvorani Borik nije bilo nijedne tada značajne jugoslovenske rok grupe koja nije nastupila. Neke od njih su Bijelo dugme, Smak, Riblja Čorba, Korni Grupa, Septembar, Buldužder itd. Interesantno je da je svoj zavrÅ”ni koncert u ovoj dvorani imala sarajevska grupa Indexi 2001. godine. Koncert je održan u maju, a već u junu članovi grupe odlučili su da prestanu sa radom.

Ipak tadaÅ”nje mlade Banjalučane najčeŔće vežu sjećanja za prvi disko klub koji se nalazio u okviru dvorane Borik. Ovdje su se rađale prve ljubavi, a iza dvorane je bilo obavezno noćno okupljanje uz gitare uz neÅ”to pića ali i nečeg drugog.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn