Rijeka Suturlija

Banja Luka: Rijeka Suturlija 1934.

Rijeka Suturlija je mala rijeka koja protiče kroz Banja Luku. Iako nije velika, ima značajnu istorijsku i kulturnu važnost za ovaj grad. Najraniji pisani tragovi o rijeci Suturliji datiraju iz otomanskog perioda. Prvi pisani dokumenti i planovi koji pominju Suturliju su povezani sa planiranjem i održavanjem vodovodnog sistema u Banjoj Luci. Rijeka je bila ključna za funkcionalnost i razvoj urbanog života, jer je omogućila snabdjevanje vodom tadašnje Banje Luke kojoj je središte bilo u Šeheru. Uz rijeku Suturliju nalazi se istoimeno naselje i samo još mali mostovi koji su povezivali bivše stanovnike svjedoci su da je bila mnogo više naseljena nego danas.

Sama rijeka je karakteristična po tome što je veoma plitka pa se voda lako zagrijava. U različitim predjelima svog kretanja tok vode stvorio je neku vrstu bazena koji su dublji, pa se tako relativno rano voda ugrije i već je u proljeće prijatna za kupanje. U blizini njenih bazena bile su kuće, a jedna od poznatih bila je kuća porodice Handžić. Na rijeci se nalaze i vještačke male brane od kamena, što joj daje karakterističan izgled.

O rijeci Suturliji su pisali i stari Banjalučani, pa i akademik Tunjo Filipović i Nail Osmančević. “Zbog tog smo mi djeca redovito išli na kupanje na Suturliju već vrlo rano u maju mjesecu.” , pisao je Filipović.

Pri ulasku u ovo naselje i rijeku nalazila se kuća banjalučkog trgovca Mustafe Šaškina. Na terasi ove kuće nalazila se kafana Alije Hasanića. Nekada se pored rijeke nalazio i mlin kog je rijeka napajala poznat kao Erbabov mlin. Nakon Drugog svjetskom rata desnu stranu suturlije naselili su Romi koji su tu izgradili kuće. U periodu socijalističke izgradnje brojnim porodicama sa tog područja dodijeljeni su stanovi, tako da su neke kuće ubrzo bile napuštene. Suturlija je prije ratnih dešavanja bila poznata kod Banjalučana i kao lijepo mjesto za izlete. Veliki broj tih kuća danas je u ruševnom i napuštenom stanju kao rezultat ratnih dešavanja devedesetih godina prošlog vijeka. Tokom rata 90ih godina iako u Banjoj Luci nije bilo ratnih dešavanja veliki broj kuća je miniran i uništen.

I danasu uzvodno, prateći rijeku, nalazi se izletiše koje je zaraslo i čini se da je uveliko zaboravljeno. Prolazeći dalje kroz šumski put izlazi se na jedan od najljepših bazena Suturlije – Divince. To je jedno od poznatih mjesta za kupanje, skakanje sa obližnjih stijena, ali i roštiljanje. Suturlija je u prošlosti služila kao izvor pitke vode, a i danas predstavlja čisti raj za odmor, kupanje i netaknutu prirodu. Suturlija je sigurno najčistija rijeka Banja Luke. Rijeka Vrbas u samom gradu se zagađuje na više mjesta, a još jedna poznata riječica Crkvena je pretvorena u kanalizaciju, dok je Vrbanja zbog industrijalizacije u gornjem dijelu zagađena.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn