Samostan Marija Zvijezda u Banjoj Luci, danas je otvorio muzej posvećen trapističkom redu i njihovom naslijeđu. Ovaj događaj označava značajan korak u očuvanju kulturne baštine i pruža posjetiteljima uvid u život i rad trapista koji su odigrali ključnu ulogu u razvoju Banje Luke.
Trapisti su u Banju Luku stigli 1869. godine i osnovali samostan Marija Zvijezda a na njihov dolazak podsjeća i njihov prvi objekat izgrađen Koliba koja se i danas nalazi u dvorištu samostana. Tokom svog djelovanja, doprinijeli su obrazovanju, privredi i kulturi banjalučke regije. Poznati su po proizvodnji čuvenog trapističkog sira, uspostavi prve hidrocentrale, pivovare, sirane, štamparije, mosta preko Vrbasa, te osnivanju osnovnih i zanatskih škola itd.
Otvaranjem muzeja, posjetitelji će imati priliku upoznati se s bogatom istorijom trapista u Banjoj Luci, njihovim duhovnim životom, i ulogom u oblikovanju identiteta Banje Luke. Muzej će služiti kao mjesto susreta, dijaloga i suradnje, čuvajući sjećanje na sve trapiste koji su prošli kroz ovaj samostan. Ovaj samostan u jednom trenutku je bio najveći trapistički samostan na svijetu i broja je 250 redovnika dok ih danas ima svega nekoliko.
Ovaj događaj predstavlja važan korak u očuvanju kulturnog naslijeđa i pruža jedinstvenu priliku za edukaciju i razumijevanje značaja trapističkog reda u povijesti ovog kraja. Posjetitelji će imati priliku da vide i zanimljive muzičke instrumente koje su koristili, knjige koje su štampali, ali i način na koji se nekada glasalo pomoću zrna graha.
Moto trapista je bio Ora et labora, (Moli i radi). Malobrojni trapisti koji su bili na otvaranju muzeja, kao i obično pali su u sjenu brojnih političara koji su došli na otvaranje, od premijera Republike Hrvatske Andreja Plenkovića i ministara iz njegove vlade, predsjedavajuće Vijeća ministara BiH Borjane Krišto, predsjednicer Ferderacije BiH Lidija Bradara, predsjednika RS Milorada Dodika, gradonačelnika Banje Luke Draška Stanivukovića.
Iza čitavog ovo projekta ipak stoji veliki rad prije svega penzionisanog Banjalučkog biskupa Franje Komorice, aktuelnog biskupa Željka Majića i njihovih saradnika. Dok su drugi pričali Trapisti su i dalje ostali kod stava ”Moli i radi”.